Internationella representanter

LSU jobbar för ungas inflytande i Sverige och Världen. Vi väljer representanter till politiska möten, har internationella partnerskap och hjälper våra medlemmar att inkludera fler unga i demokratin. 

LSU:s representantuppdrag

LSU utser ungdomsrepresentanter till nio olika internationella möten och församlingar, främst inom FN och EU. För att bli ungdomsrepresentant måste en vara mellan 18-25 år och bli nominerad av någon av LSU:s medlemsorganisationer och därefter utses av LSU:s styrelse. I representanternas uppdrag ingår att samla in åsikter från barn och unga och representera dem under hela uppdragets gång. En stor del av uppdraget handlar om kommunikation och att göra de politiska processerna mer transparenta och lättillgängliga för de som vill veta mer.

    I nuläget har vi representanter till:
    • Nordiska ministerrådets barn- och ungdomskommittén
    • Europarådets kommitté för ungdomsfrågor
    • Europeiska ekonomiska och sociala kommitté
    • EU-kommissionens strukturerade dialog
    • Svenska Unescorådet
    • FN:s klimattoppmöte, COP
    • FN:s högnivåforum för hållbar utveckling
    • FN:s generalförsamling.
    Representanter i EU

    Elsie Gisslegård

    Representant, Europeiska kommissionens EU Youth Dialogue 2020-2021

    elsie.gisslegard@lsu.se

    Hanna Waerland-Fager

    Representant, Europeiska kommissionens EU Youth Dialogue 2020-2021

    hanna.waerland@lsu.se

    Alice Bergholtz

    Europarådets kommitté för ungdomsfrågor

    alice.bergholtz@lsu.se

    Louise Grabo

    Europeiska Ekonomiska och Sociala Kommittén (EESK)

    louise.grabo@lsu.se

    Representanter i FN

    Louise Burenby

    FN:s generalförsamling
    2020-2021

    louise.burenby@lsu.se

    Sofia Brännström

    FN:s högnivåforum för hållbar utveckling
    2020-2021

    sofia.brannstrom@lsu.se

    Daniel Samuelsson

    FN:s högnivåforum för hållbar utveckling
    2021-2022

    daniel.samuelsson@lsu.se

    Yasmine Djelloul

    FN:s generalförsamling
    2021-2022

    yasmine.djelloul@lsu.se

    Fredrika Andersson

    FN:s Klimatforum
    2020-2021

    fredrika.andersson@lsu.se

    Amanda Björksell

    FN:s Klimatforum
    2021-2022

    amanda.bjorksell@lsu.se

    Julia Bielik

    Svenska Unesco rådet
    2018-2022

    julia.bielik@lsu.se

    Representanter i Norden

    Alice Kyander

    Nordiska ministerrådets barn- och ungdomskommitté
    2018-2021

    alice.kyander@lsu.se

    Aida Ohtonen

    Nordiska ministerrådets barn- och ungdomskommitté, suppleant
    2018-2021

    aida.ohtonen@lsu.se

    Seinab Hilowle

    Projektledare Demokratisk Inkludering, LSU

    Feben Hadgu

    Projektledare FN och Norden, LSU