Under årsmötet i november valdes en ny styrelse för LSU – Sveriges barn- och ungdomsorganisationer

 

Noura Berrouba fick fortsatt förtroende att leda LSU som ordförande, tillsammans med Sigge Eriksson, första vice ordförande, och Elias Fjellander, andra vice ordförande. Årsmötet valde även åtta övriga ledamöter som klev på sitt engagemang i LSU:s styrelse den 1 januari i år.

Den nya styrelsen ska leda LSU in i framtiden, med en ny åttaårig strategi som riktmärke. Strategin antogs på det senaste årsmötet och med den ska LSU bli en framtidssäkrad, självklar och levande plattform för barn- och ungdomsorganisationer.

– Det är ett fantastiskt gäng som fått det finaste av förtroenden och ansvar att axla. Att möjliggöra att LSU den 1 januari 2025 står totalt startklara för att leverera på en ny mer ändamålsenlig strategi i ungdomsrörelsens tjänst, säger Noura Berrouba.

 

Den nya styrelsen i sin helhet (11 personer)

Noura Berrouba, ordförande

Sigge Eriksson, första vice ordförande

Elias Fjellander, andra vice ordförande

Edvin Johansson, ledamot

Jonathan Elebjörk Wahlström, ledamot

Sara-Elvira Kuhmunen, ledamot

Tova Mårtensson, ledamot

Yasmine Djelloul, ledamot

Isak Sörling, ledamot

Muhammad Ali, ledamot

Julia Qiu, ledamot

 

Vill du komma i kontakt med den nya styrelsen? Klicka här!