Stärk dina kunskaper om hållbart engagemang och hur er organisation kan förebygga stress!
Under hösten arrangerar LSU utbildningar som fokuserar på hållbart engagemang i ungdomsrörelsen. Denna omgång av Vi brinner-projektet har vi tagit fram tre typ av utbildningar som är anpassade efter er organisations behov.
- Upplever ni att ni är en stabil organisation som har ett hållbart engagemang i er styrelse och vill fortsätta? Välj att gå utbildningen som heter ”Förebygga”.
- Upplever ni att ni är i risk att hamnar i stressig uppdragsmiljö? Välj att gå utbildningen “Risk”.
- Upplever ni att ni är på väg att hamna i kris mot en ohållbar miljö i styrelsen? Eller är ni redan där? Då ska ni gå utbildningen “Kris”.
Utbildningarna är baserade på kunskaper och metoder från boken Vi brinner och LSU:s längre utbildningsprogram ”Hållbar organisering”. Oavsett om du befinner dig på nationell eller lokal nivå, är förtroendevald eller anställd, så är du välkommen att anmäla dig till våra utbildningar.
Varje tillfälle har 15 platser för att det ska finnas möjlighet till reflektion och erfarenhetsutbyte.
Utbildningstillfällena följer ett rullande schema av förebygga, risk och kris, baserat på olika lägen av var en organisation ligger i relation till stress och hållbart engagemang.
Tema: Förebygg stresskulturen – ett första steg till hållbart engagemang
26:e oktober 15:00-17:00
27:e oktober 17:00-19:00
Tema: Risk
16:e november 15:00-17:00
17:e november 17:00-19:00
Anmäl dig till utbildningarna här nedan.
Liknande nyheter
Repprapport från EU-representanterna Georg och Helens avslutade uppdrag!
Denna rapport är en sammanfattning av EU-ungdomsrepresentanterna Helen Ashtari och Georg Youssef Beniaminovs arbete inom EU:s ungdomsdialog under 2025-2026.
Snacka Unesco med Brendan!
Nu har du chansen att träffa Brendan, ungdomsrepresentant i Sveriges Unesco-råd, och ge direkt input inför nästa kommissionsmöte.
Möt Sofia och Cecilia – Sveriges nya ungdomsrepresentanter i EU
Bild: Tova LindqvistMöt Sofia och Cecilia – Sveriges nya ungdomsrepresentanter i EU Sofia Hernandez, 21, från Stockholm och Cecilia Samuelsson, 19 år från Eskilstuna är Sveriges ungdomsrepresentanter i EU. Deras uppdrag? Att arbeta med EU:s ungdomsmål 1: Att föra...



