
Delta i Workshop inför COP27 och COP15! Gör din röst hörd inför FN:s klimattoppmöte och FN:s möte om biologisk mångfald!
I år hålls COP27, FN:s klimattoppmöte, i Egypten och COP15, FN-konventionen om biologisk mångfald i Kanada. Efter en pandemi samt en klimatkonferens i Sverige vid namn Stockholm+50 där tusentals unga konsulterades är det nu viktigt att COP27 leder till mer ambitiösa klimatåtaganden.
Självklart måste ungas röster höras under COP27 och COP15 och det kan vi göra på olika sätt. Ett viktigt sätt för Sveriges ungdom att påverka förhandlingarna är genom LSU:s representanter i den officiella Svenska delegationen. I år är det vi, Amanda och Axel som är Sveriges ungdomsrepresentanter i delegationen och vi vill höra era åsikter. Genom konsultationer med er kan vi föra in ungas åsikter till den svenska delegationen.
Därför vill vi bjuda in till en digital konsultation den 21:a september, klockan 16:30-18:30. Under konsultationen kommer vi att förklara kring de olika FN-mötena och det kommer att finnas möjlighet att lyfta både tekniska synpunkter så väl som bredare värderingsfunderingar.
Alla era tankar och åsikter är av stort värde för oss! Genom konsultationen tar vi fram så kallade “red lines” som vi för fram till den svenska delegationen. På så sätt vet de svenska förhandlarna vad unga tycker och vilka våra gränser inom förhandlingarna är. Dessa kan vi även följa upp efter COP27 och COP15 för att se hur resultaten förhåller sig till sveriges ungdoms åsikter.
Inga förkunskaper behövs för att delta! Men inläsningsmaterial kommer då du anmält dig.
Sista dag för anmälan: 16/9!
Dag: 21 september
Plats: Digitalt, ZOOM
Tid: 16.30-18.30
Anmäl dig här!
Liknande nyheter
DEBATT – 28 ungdomsorganisationer: Bankerna hotar barns demokratiska rättigheter
Idag skriver LSU tillsammans med 28 ungdomsorganisationer: Att unga nekas möjligheten att bedriva föreningsverksamhet på grund av krånglig byråkrati och godtyckliga regler är ett direkt hinder för deras demokratiska rättigheter. Läs hela debattartikeln hos Altinget!
Är du LSU:s nya Generalsekreterare?
LSU – Sveriges barn- och ungdomsorganisationer söker nu en Generalsekreterare för att förvalta, leda och utveckla vår verksamhet! Sista ansökningsdag är den 6 april.
Fem röster om ungdomsrörelsens framtid
LSU ställde några frågor till fem unga ledare om ungdomsrörelsens roll och framtid – så svarade dem!